Lisabon - čo vidieť v hlavnom meste Portugalska?

Lisabon je hlavné mesto Portugalska. V našich končinách to nie je typická a až taká známa dovolenková / výletná destinácia, hoci sa nachádza v Európe. Je to dané asi vzdialenosťou, keďže sa nachádza v najzápadnejšej časti tohto kontinentu a teda pomerne ďaleko. Nájdeme tu veľkú rozmanitosť kultúr, vegetácie, architektúry a úplne inú mentalitu, než na akú sme zvyknutí doma. Lisabon má aj bohatú históriu a mnohé historické a inak zaujímavé miesta, ktoré stoja za návštevu. Toto očarujúce mesto som navštívil na prelome mája/ júna 2023 a prinesiem svoj pohľad na jeho zaujímavosti, ktoré by mal každý návštevník vidieť.

Prílet do Lisabonu

Iná ako letecká doprava pre nás nie je v hre, nakoľko je to približne 3000 km vzdialené mesto. Pristanete na medzinárodnom letisku Aeroporto de Lisboa, ktoré sa nachádza priamo v meste. Hneď pri odchode z terminálu nájdete zastávku metra. Lisabonské metro je najvhodnejšia, najrýchlejšia doprava po celom meste, všetko podstatné ním dosiahnete za pár minút a má typické červené označenie a biele písmeno M. Táto stanica metra na letisku sa volá príznačne Aeroporto.

Logo metra Lisabon

Logo metra Lisabon

 

Mapa metra Lisabon

Mapa metra Lisabon

 

Automaty v metre
Automaty v metre Automaty v metre

Automaty na zakúpenie lístka na metro

 

Pri vstupe do metra nájdete automaty, kde si môžete kúpiť lístky. Ideálne je zakúpiť si kartu Viva Viagem za 50 centov, ktorá je opakovane použiteľná. V čase mojej návštevy stál lístok na metro pre jednu jazdu 1,65 EUR, celodenný lístok 6,6 EUR. Karta Viva Viagem sa potom dá po vyčerpaní opätovne dobiť na požadované cestovné a teda 50 centov zaplatíte iba raz. Samotné metro je veľmi rýchle, čisté a jednotlivé stanice sú pekné. Mne osobne sa najviac páčila stanica Parque. Celý jej priestor je pokrytý modrými dlaždicami na ktorých sú rôzne písmená, piktogramy a znázornenia, ktoré majú symbolizovať moreplaveckú históriu Portugalska a objavovanie nových svetov za oceánom. Ak už máme lístok na metro, môžeme ísť na to.

Metro stanica Parque
Metro stanica Parque Metro stanica Parque

Metro stanica Parque

 

Lisabonský prístav

Najbližšia stanica metra je Terreiro do Paço. Hneď po opustení metra sa naskytne krásny pohľad na Lisabonský prístav, budete cítiť vôňu mora, vidieť lode a rušný pohyb po celom okolí. Ak prídete v čase odlivu, uvidíte aj malé pláže. Naopak počas prílivu, ktorý je výrazný a dvihne vodu aj o 1,5 metra vás zase príjemne prekvapia väčšie vlny.

Lisabonský prístav

 

Praça do Comércio

Vlastne hneď pri prístave je hlavné veľké námestie Lisabonu. Je skutočne obrovské, plné turistov, reštaurácií a pouličných umelcov. Zakončené je Arco do Triunfo da Rua Augusta – víťazným oblúkom, ktorý je taktiež obrovský, ozdobený sochami významných portugalských osobností. Priamo za týmto oblúkom nájdeme ulice s množstvom reštaurácií, kaviarní, obchodíkov. Množstvo ľudí, vône najrôznejšieho jedla, suveníry ktoré nemajú konca. Stojí za pozretie...

Praça do Comércio

 

Alfama

Najbližšia stanica metra je asi Rossio, prípadne Restauradores, Martim Moniz... Alfama je časť mesta, historická a veľmi pekná. Okrem strmých úzkych chodníkov, pestrofarebných fasád budov a tehlových striech tu nájdeme aj množstvo pamiatok, ako Lisabonská katedrála Sé de Lisboa, kostol Sv. Antonína - Igreja de Santo António de Lisboa, či hrad Castelo de S. Jorge. Štvrť Alfama má neopakovateľnú atmosféru v ktorej sa dá stráviť celý deň, alebo dva, tri...Naviac poskytuje aj nádherné výhľady na panorámu mesta. Niektoré sú dostupné aj bezplatne voľne z ulice. Okrem množstva reštaurácií a suvenírov tu nájdete aj najväčšiu koncentráciu turistických atrakcií. Zaujímavé sú malé autíčka, čo vyzerajú ako rikše. Za približne 50 eur (záleží na type autíčka a ochote dohodnúť sa na mieste) sa vozíte cez hodinu po celej Alfame a šofér ukazuje najznámejšie, ale aj menej známe atrakcie so zaujímavým výkladom. Pre viac informácií odporúčam pozrieť napríklad Eco Tuk Tours Lisboa

Aby som nezabudol, po Alfame jazdí okrem iných aj známa žltá električka č. 28. A nezabudnite si všímať aj malé detaily, ako napríklad vzory na fasádach.

Vzory na fasádach
Vzory na fasádach Vzory na fasádach

Vzory na fasádach

 

Lisabonská katedrála - Sé de Lisboa

Stále sme v Alfame. Je to najstarší kostol v meste. Vstup dnu je spoplatnený. Niekoľko stoviek metrov od katedrály strmými uličkami sa dostaneme k hradu Castelo de S. Jorge.

Lisabonská katedrála - Sé de Lisboa

 

Igreja de Santo António de Lisboa

Kostol je v susedstve katedrály. Pár krokov stojí určite za to.

Igreja de Santo António de Lisboa

 

Castelo de S. Jorge

Na najvyššom vrchu a mieste Alfamy sa rozprestiera mohutný hrad Castelo de S. Jorge. Vstup do areálu je spoplatnený, ale cenovka je veľmi prijateľná. Z priestorov hradu sú skutočne krásne výhľady na celý Lisabon. Aj samotná expozícia je príjemná a dozviete sa veľa zaujímavostí.

Castelo de S. Jorge - vyhliadka

Castelo de S. Jorge

 

Verejne dostupné výhľady na Lisabon

Bezplatné verejne dostupné miesta s panoramatickým výhľadom na mesto. Jedným slovom dychberúce…Bol by hriech ich nenavštíviť.

Miradouro das Portas do Sol

Súradnice miesta: 38.711967085972155, -9.130049655148452

Miradouro da Graça

Súradnice miesta: 38.716333142500126, -9.13152979638075

Elevador de Santa Justa

Súradnice miesta: 38.7120427211368, -9.139879997998193

Verejne dostupné výhľady na Lisabon

Verejne dostupné výhľady na Lisabon

 

Park Eduarda VII

Najbližšia stanica metra je už spomenutá stanica Parque. Park je verejne dostupný, plný zelene a obrovský. V čase mojej návštevy sa tam konal knižný veľtrh. Podľa dostupných informácií sa tam veľtrhy konajú pravidelne. Všímajte si aj rastlinstvo, ktoré v parku je. Na južnom konci parku v pozadí budeme vidieť veľkú sochu Marquês de Pombal. Kľudne k nej môžete zájsť, priamo pri nej je aj zastávka metra s rovnakým názvom.

Park Eduarda VII

 

Jardim Zoológico de Lisboa

Najbližšia stanica metra je Jardim Zoológico. Zoologická záhrada je určite atrakcia, ktorú treba vidieť. Po vstupe do areálu máte doslova pocit exotiky, najmä vďaka rastlinstvu a vegetácii na ktorú sme vôbec nie zvyknutí. Zoo v podstate ponúka tradičné vybavenie a druhy zvierat. V cene máte aj malú lanovku, ktorá pravidelne chodí po celej zoologickej záhrade. Mimochodom cena za vstup je pomerne vysoká, ale napriek tomu treba ísť…

Jardim Zoológico de Lisboa

Jardim Zoológico de Lisboa

Jardim Zoológico de Lisboa (Portugalsko) 1.6.2023. Zoologická záhrada ponúka aj malú lanovku v cene vstupného. Vidíte z nej celý areál ZOO.

 

Jardim Botânico de Lisboa

Najbližšia stanica metra je Avenida, ale môžete vystúpiť aj na stanici Restauradores. Vstup do botanickej záhrady, lepšie povedané arboréta stojí na mieste 5 EUR, ale oplatí sa. Prejdete do úplne iného sveta. Všetok ruch z ulice stíchne, máte pocit, že ste v pralese a vidíte dreviny, aké ste doposiaľ nevideli.

Jardim Botânico de Lisboa

 

Panteão Nacional

Najbližšia stanica metra je Santa Apolónia. Je to trošku ďalej od pomyselného centra, ale tých 10 minút stojí za to. Kupola kostola je viditeľná takmer zo všade. Okrem pondelku je tam možný platený vstup. Ja som mal tú smolu, že som tam bol práve v pondelok. Pri panteóne si dávajte pozor na jazdiace turistické autíčka / rikše, ktoré som spomínal vyššie. Je ich tam veľmi veľa a niekedy je problém prejsť aj na druhú stranu cesty.

Panteão Nacional

 

Igreja de São Vicente de Fora

Ak sme pozreli Panteão Nacional a vyberieme sa smerom nahor, dostaneme sa ku kláštoru São Vicente de Fora. Neprehliadnete ho, lebo je skutočne obrovský v tejto časti doslova dominanta. Bez rozmýšľania treba ísť do areálu a prejsť si expozíciu. Okrem sakrálnych pamiatok, interiéru kostola je v závere prehliadky výstup na strechu z ktorej vidíte na všetky strany mesta Lisabon. Vstupné za toto všetko, čo môžete vidieť je doslova zadarmo.

Igreja de São Vicente de Fora

Igreja de São Vicente de Fora

Igreja de São Vicente de Fora

 

Belém

Belém je miestna časť Lisabonu, do ktorej sa nedostanete metrom. Treba ísť na poslednú zastávku metra Cais do Sodré a z tade je prestup na vlak, ktorý pokračuje ďalej na západ. Na stanicu Belém sú to len 2 zastávky a ste tam za približne 15 minút. Okrem toho, že už sa more začne otvárať tu nájdeme vežu Belém. Je postavená v 16 storočí, je zapísaná do zoznamu UNESCO. Jej architektúra je veľmi zaujímavá. Ak prídete v čase odlivu, dá sa dostať k nej po pláži, inak iba cez most. Kúsok od Belému sa nachádza aj Padrão dos Descobrimentos – obrovský pamätník a malé námestie Rosa dos Ventos.

Belém

Belém

Padrão dos Descobrimentos

Padrão dos Descobrimentos

 

Pláže v Lisabone

Priamo v Lisabone pláže nenájdeme. Celé mesto má prístavný charakter a pobrežie je upravené a tomu aj prispôsobené. Výhodou je, že popri celom pobreží v Lisabone sú cyklochodníky a upravené cesty a teda ak si požičiame bicykel, na najbližšie pláže sa dostaneme aj takto. Ak sme už pri Beléme, tak približne 1 km je pláž Praia do Dafundo. Má prírodný charakter, vidíme otvorené more a stojí za to vidieť ju.

Praia do Dafundo

Praia do Dafundo

Ak by sme si po vystúpení na poslednej stanice metra Cais do Sodré kúpili lístok nie na stanicu Belém, ako som spomenul hore, ale až na stanicu Carcavelos, dostaneme sa k jednej z najkrajších pláží v okolí. Cesta tam vlakom od stanice metra Cais do Sodré trvá približne do pol hodiny. Potom je treba prejsť cca 250 metrov pešo a dostaneme sa pláž Praia de Carcavelos. Veľká piesočná pláž s čistým morom, pozvoľným vstupom do vody s vybavením (sprcha, reštaurácie, kaviarne, predaj plážových doplnkov). Avšak pozor, voda je chladnejšia, ako by sme mohli čakať od prímorskej destinácie. Napriek tomu to nie je nič hrozné a dá sa v nej normálne okúpať, zaplávať. Aj vlny prekvapia svojou veľkosťou… Z pláže smerom na východ vidieť pevnosť Forte de São Julião da Barra.

Praia de Carcavelos

Praia de Carcavelos

Praia de Carcavelos

Lisabonská pláž Praia de Carcavelos (Portugalsko) 2.6.2023. Treba si všimnúť najmä veľkosť vĺn. Môžu byť nebezpečné pre slabších plavcov. Teplota vody je nižšia, ale nič nezvládnuteľné.

 

Pasteis De Nata

Netreba zabudnúť na sladké malé koláče Pasteis De Nata. Sú v rôznych príchutiach. Robené sú z akoby lístkového cesta a pudingu. Nájdete ich po celom Lisabone.

Pasteis De Nata

 

Stravovanie v Lisabone

Budem úprimný, očakával som drahšie stravovanie. Z nespočetných reštaurácií si skutočne vyberie každý. Samozrejme preferujú morské jedlá, ryby, chobotnice, morské plody. Nájdete tu najrôznejšie typy kuchýň, indické, španielske, mexické, čínske, tradičné portugalské. Rýchlosť obsluhy je pozoruhodná a na jedlo aj v tej najväčšej špičke nebudete dlho čakať. Na ukážku prikladám pár fotografií menu z najvyťaženejších trás. Mimo nich je samozrejme ponuka lacnejšia.

Stravovanie v Lisabone

Stravovanie v Lisabone

Stravovanie v Lisabone

 

Doprava v Lisabone

Okrem spomenutého metra v Lisabone nájdeme množstvo bicyklov a kolobežiek, ktoré si môžeme prenajať. Nie je to nič zložité. Vždy sú zaparkované na určených miestach a nie je možné ich zaparkovať inde. Bicykel, či kolobežky majú na sebe QR kódy. Ten treba oskenovať a v mobile stiahnuť aplikáciu príslušného poskytovateľa, napríklad Bolt, alebo Lime, Superpedestrian. V samotnej aplikácii si zvolíte spôsob platby, napríklad priradením platobnej karty. A to je vlastne celé. Po oskenovaní a potvrdení začatia jazdy zariadenie buď zasvieti, alebo pípne. Po zaparkovaní do zvolenej zóny jazdu v aplikácii ukončíte a následne vám príde faktúra a aj peniaze za jazdu sa rovno z účtu prevedú.

Kolobežky a bicykle v okolí po spustení aplikácie

Kolobežky a bicykle v okolí po spustení aplikácie

Info o kolobežke

Info o kolobežke

Kolobežky a bicykle v okolí po spustení aplikácie

Kolobežky a bicykle v okolí po spustení aplikácie

Sken bicykla

Sken bicykla

Faktúra po ukončení jazdy

Faktúra po ukončení jazdy

 

Lisabon

Lisabon stojí za návštevu. A keď tam už budete, choďte aj do Fatimy – pútnického miesta, ktoré je len približne hodinu aj pol cesty autobusom.

Pridať komentár k článku