Využitie QR kódov

QR kódy sú v dnešnej dobe všeobecne známe a stretávame sa s nimi na každom kroku. Na prvý pohľad nečitateľný zhluk štvorčekov môže obsahovať množstvo informácií. Aj napriek tomu sa ešte stále stretávam s množstvom ľudí, ktorým nie je celkom jasný princíp ich fungovania a prípadného použitia.

QR kód skratka odvodená z anglického výrazu Quick Response, v preklade rýchla odpoveď. QR je obdoba známych čiarových kódov, ktoré nájdeme na všetkých potravinách a výrobkoch v obchodoch. A práve tak, ako nám pokladníčka v predajni účtuje zakúpený tovar skenovaním týchto čiarových kódov na pokladni a pokladňa na ich základe získava cenu, tak aj my môžeme skenovať QR kódy a získavať z nich informácie. Teda na využitie QR potrebujeme najprv samotný kód s údajmi a funkcionalitou vytvoriť a mať zariadenie schopné skenovať ho a tieto údaje prečítať, prípadne vykonať danú funkcionalitu.

Vytvorenie QR kódu

Vytvoriť QR kód nie je nijako zložité. Existujú viaceré on-line služby pomocou ktorých si svoje vlastné QR vytvoríme. Napríklad:

https://www.qr-code-generator.com

https://me-qr.com

https://goqr.me

https://bsqr.co/generator-test

Existuje viacero druhov QR kódov, podľa funkčnosti. Niektoré po naskenovaní otvoria webovú stránku, iné môžu obsahovať parametre pre Wi-Fi pripojenie, ďalšie môžu po naskenovaní pripraviť e-mail s konkrétnym adresátom, predmetom mailu a textom, otvoriť hudobný súbor, obrázok, text, Instagram, Twitter, YouTube, Telegram, Facebook, TikTok profil, vykonať platbu a ďalšie...

Prečítanie QR kódu

Na prečítanie QR nám bude úplne postačovať bežný smartfón s kamerou. Aby údaje v ňom mohol rozpoznať, bude potrebné mať nainštalovanú aplikáciu pre čítanie QR kódov. Je ich mnoho, stačí si len vybrať:

https://play.google.com/store/search?q=qr%20code&c=apps

Použitie QR kódov

V praxi je nespočetné množstvo spôsobov využitia QR kódov, často sa s nimi môžeme stretávať pri náučných chodníkoch, kde jednotlivé informačné tabule majú QR kódy a o po ich naskenovaní sa o danej lokalite môžeme dozvedieť omnoho viac, ako je napísané na zastávke v teréne. Dokonca ich použitie je vhodné na lokalitách, kde sa nedá umiestniť veľká informačnú tabuľa s množstvom textu (fasády budov, pamiatkové zóny).

Naskenovanie QR kódu v týchto prípadoch otvorí vopred nastavenú webovú adresu. Tá by samozrejme mala byť plne prispôsobená pre zobrazenie na mobilných zariadeniach. Teda ak chcem takto využívať skenovanie QR kódov, je potrebné mať nastavené URL na jednotlivých zastaveniach napríklad:

www.mojweb.sk/1-zastavenie
www.mojweb.sk/2-zastavenie
www.mojweb.sk/3-zastavenie
www.mojweb.sk/4-zastavenie

Už na úrovni web stránky sa potom podľa konkrétnej adresy zobrazí obsah, ktorý potrebujeme, QR kód nesie v tomto prípade len hodnotu URL adresy.

Ukážka praktického riešenia

QR kód na fasáde budovy

QR kód na fasáde budovy

 

QR kód - infotabuľa na múre pri hrobe Maríny v Banskej Štiavnici

QR kód - infotabuľa na múre pri hrobe Maríny v Banskej Štiavnici

 

QR kód na faktúre

QR kód na faktúre - platba oskenovaním

 

Infotabuľky s QR môžeme vidieť na fasádach budov, na náučných chodníkoch. Ich využitie by bolo zaujímavé napríklad pri označovaní stromov v parkoch, náhrobných kameňov na cintoríne s doplnkovým informačným systémom - virtuálny cintorín.

Taktiež ak prevádzkujeme e-shop, QR kód môžeme dať na zasielaný balík s nejakou akciovou ponukou a nastaviť špecifickú URL, ktorú môžeme v štatistikách ďalej sledovať a vyhodnocovať. Pri vystavovaní faktúr napríklad využijeme platbu prostredníctvom mobilného telefónu cez skenovanie kódu známe ako PAY by square. Ďalšie tipy, ako využívať QR kódy nájdete aj v tomto článku: https://www.plotbase.sk/blog/co-je-qr-kod-a-20-tipov-ako-ho-pouzivat

Pokiaľ riešite akýkoľvek projekt, kde chcete použiť QR kódy a potrebujete pomôcť resp. konzultáciu, kontaktujte ma.

Pridať komentár k článku