Sférické fotografie a vlastná virtuálna prehliadka

Sférické fotografie zachytávajú 360 ° pohľad okolo nás v horizontálnom smere a 180 ° pohľad v smere vertikálnom. Jednoducho povedané takýto typ fotky zachytáva celé okolie a práve to je hlavná výhoda tohto typu fotografie, ktorá posúva ich využitie do úplne inej úrovne. Sférické fotografovanie je omnoho náročnejšie, ako klasické fotografovanie. Existuje viacero spôsobov, ako sférickú fotografiu získať.

Ako získať sférickú fotografiu

Manuálne snímanie priestoru okolo klasickým fotoaparátom na statíve. Získame niekoľko fotografií s dostatočným prekryvom aspoň 10 – 15 %, ktoré však je dodatočne potrebné spojiť v špecializovanom softvéri do jednej sférickej fotografie. Táto technika je asi najvhodnejšia, ak potrebujeme čo najkvalitnejšie fotografie vo vysokom rozlíšení, prípadne ak fotíme sférickú fotografiu v zlých svetelných podmienkach, prípadne po tme – napríklad nočné osvetlenie priestorov, alebo nočný podnik, prípadne osvetlené cintoríny počas Dušičiek. Nevýhodou je veľmi dlhý čas na nasnímanie jedného miesta. Viac informácií na https://www.dkubinsky.sk/clanok/3d-fotky-na-facebooku

Využitie špecializovaných kamier, ktoré sú schopné odfotografovať celý priestor okolo jedným kliknutím. Sú to napríklad kamery:

Samsung Gear 360
360fly 360°
GoPro MAX
Ricoh Theta
Insta360

Kamery s možnosťou 360 ° fotografií robia rýchle a pomerne kvalitné fotografie. V zhoršených svetelných podmienkach sa už môže prejaviť nižšia kvalita snímok. Naopak pri dobrom svetle tieto kamery fotia perfektne a sú vhodné na získavanie väčšieho množstva snímok so slušnou kvalitou. Napríklad pri fotení virtuálnej prehliadky mesta, parkov, exteriérov okolo budov, či iných areálov.

Sférické kamery

Využitie mobilnej aplikácie na sférické fotografovanie, napriklad Go Street View Photo Sphere

Takáto aplikácia umožňuje intuitívne odfotografovať celý priestor, stačí aby telefón mal gyroskop, čo dnes väčšina telefónov má. Vďaka nemu telefón vie v akom smere je naklonený a na základe toho vie určiť, ktorú časť priestoru okolo je ešte potrebné nasnímať. Nasnímanie jedného miesta je pomerne časovo náročné a pri automatizovanom spájaní môže dochádzať k nepresnostiam. Pokiaľ je však fotograf dostatočne zručný, výsledné snímky budú dobré.

Go Street View Photo Sphere

Go Street View Photo Sphere - pre vytvorenie sférickej fotografie stlačíme hneď prvé tlačidlo Create panoramic photo

Go Street View Photo Sphere

Go Street View Photo Sphere

Go Street View Photo Sphere

Go Street View Photo Sphere

Go Street View Photo Sphere

Go Street View Photo Sphere - postupnosť sférického fotografovania.
Aplikácia intuitívne naviguje užívateľa pomocou žltých kruhov na fotografovanie chýbajúcich častí.

Go Street View Photo Sphere - výsledná sférická fotografia bez dodatočných úprav a retuše. Kvalitu posúďte sami. Niektoré budovy sú nepresne spojené, ale ako dokumentačná fotografia úplne postačuje.

 

Aj keď využijeme akúkoľvek kameru schopnú snímať celý priestor okolo nás, je potrebné sa pripraviť na dodatočné úpravy v grafickom editore, najmä saturáciu, kontrast, tóny... Najviac sa mi osvedčilo ponechávať nastavenia takýchto kamier v automatickom režime, pre čo najmenšiu potrebu dodatočných úprav. Pri bežnom fotografovaní väčšinou prihliadame na vhodnú scénu a snímaný záber. Pri tomto druhu fotografovanie nám toto všetko odpadá, keďže sa sníma celé okolie. Naopak na druhej strane fotograf tu už nikdy nestojí za objektívom, ale pri každej fotke sa potrebuje skryť tak, aby nebol na fotografii.

Ak fotografujem a zariadenie mám umiestnené na statíve, v spodnej časti sférickej fotografie bude vidieť časť zo statívu. Tento spodok je potrebné pri profesionálnom spracovaní buď nahradiť kruhom s logom, alebo ho jednoducho graficky upraviť. Volá sa to nadir (časť nachádzajúca sa pod pozorovateľom – v tomto prípade kamerou), je teda opakom zenitu. Upraviť ho môžem napríklad v Adobe Photoshop, ale existuje tiež skvelý bezplatný nástroj: https://nadirpatch.com/patch2sphere. Pomocou neho stačí vytvoriť vlastné logo a systém ho sám pomocou metaúdajov fotografie umiestni ako spodok / nadir.

 

Zobrazenie sférických fotografií

Samotná sférická fotografia je ťažšie čitateľná a zdá sa ako deformovaná, aj ku nemáme otvorenú vo vhodnom prehliadači. Ak si ju chceme narýchlo otvoriť, tak odporúčam napríklad túto službu: https://renderstuff.com/tools/360-panorama-web-viewer

Sférická fotografia

Sférická fotografia - ukážka v bežnom zobrazení bez 3D prehliadača. Retuš statívu, optimalizácia farebnosti.

Ak chceme takéto fotografie prezentovať na vlastnom projekte na webe, je potrebné nainštalovať a nakonfigurovať vhodnú knižnicu. Použiteľné je napríklad API od Google Street View, prípadne využiť existujúce jQuery knižnice.

 

Využitie sférických fotografií

Ich využitie je veľmi široké, spomeniem niekoľko príkladov využitia v praxi.

Tvorba virtuálnych prehliadok

Asi najlepšie využitie je pri tvorbe virtuálnych prehliadok priestorov / interiérov – vhodné napríklad pre podniky, ubytovacie zariadenia, rôzne inštitúcie, múzeá, galérie, realitné kancelárie. Tiež skvelá možnosť využitia je pri tvorbe exteriérových virtuálnych prehliadok – vhodné napríklad pre areály botanických záhrad a parkov, turistických trás a náučných chodníkov.

Dokumentačné fotografovanie

Poznáme to. Dokumentujeme si rekonštrukciu domu a po rokoch chceme pozrieť, kde bola presne v podlahe umiestnená elektrika, alebo prípojka na vodu. A práve ten jeden malý detail, ktorý potrebujeme nie je na fotkách. Ak bude odfotografovaný celý priestor, je to vynikajúca vec pre dokumentačné účely, pri ktorom neunikne žiadny detail. Vhodné napríklad pri rekonštrukciách interiérov, alebo exteriérov.

Podpora marketingu

Aj v dnešnej dobe sú sférické fotografie stále málo rozšírené, čo sa dá využiť pri podpore marketingu svojich produktov, alebo služieb. Sociálne siete podporujú zobrazovanie sférických fotografií.

 

Sférické 360 stupňové video

No a na záver spomeniem 360 stupňové video. V princípe je to video ako každé iné, akurát je snímaný celý priestor okolo kamery. Tvorba takéhoto videa je oveľa náročnejšia než tvorba sférickej fotografie a video si vyžaduje aj viaceré dodatočné softvérové úpravy, aby bolo pekné a vhodné na ďalšie publikovanie. Na sférické video budeme už nutne potrebovať 360° kameru. Tu si s bežným fotoaparátom nevystačíme. Nižšie prikladám ukážku 360 ° videa, ako originálny výstup z kamery značky RICOH THETA v 2K a 4K rozlíšení. Osobne nie som s kvalitou videa veľmi spokojný, je vidieť značný šum aj v režime 4K. Možno pre nejaké dokumentačné účely by to stačilo. Aké máte skúsenosti s kvalitou videa pri sférických kamerách? Napíšte mi na e-mail v kontaktoch.

Ukážka 360 stupňového videa 2K - originálny výstup z kamery

 

Ukážka 360 stupňového videa 4K - originálny výstup z kamery

 

Sférický 360 stupňový časozber

Nadstavba videa a sférických fotografií môže byť interaktívny časozber / timelapse. Vyhotovenie takéhoto videa je mimoriadne náročné, okrem techniky v podobe sférickej kamery sú potrebné aj viaceré požiadavky na softvér, nakoľko pracujeme v priestore 360 ° / 180 °. Pomocou kamery získame napríklad stovky sférických fotografií, tie je potrebné dodatočne hromadne upraviť a následne z nich spraviť jedno timelapse video.

Ukážka 360 stupňového timelapse videa

 

Vlastná virtuálna prehliadka

Ukážka vlastnej virtuálnej prehliadky

 

Ak hľadáte zhotoviteľa virtuálnej prehliadky svojich priestorov, kontaktujte ma. Okrem zabezpečenia fotografií priestorov je možnosť kompletného spracovania až po funkčné dielo dostupné na internete. Samozrejmosťou je interaktívny pohyb, možnosť pridania markerov – aktívnych klikateľných bodov do priestoru s textom a fotografiou. Malá ukážka je vyššie. Kliknite v spodnej časti / pätičke aj na tlačidlo Štart (ukážka prvotnej pútavej animácie pri načítaní prehliadky), hneď vedľa na ikonku pre informácie (zobrazenie infookna s nelimitovanou dĺžkou textu o danom zábere). Na samotnej prehliadke je ukážka 2 markerov. Jeden je informačný a po kliknutí naň sa zobrazí info okno s textom a fotografia. Druhý marker so symbolom oka tvorí preklik na ľubovoľnú inú stránku, napríklad na ďalší pohľad. Celý systém virtuálnej prehliadky beží úplne samostatne a nezávisle, jeho integrácia do akejkoľvek exitujúcej web stránky, či portálu je potom otázka pár minút. Vloženie prebieha len prostredníctvom prilepenia kúsku kódu. Taktiež je prispôsobený pre zobrazenie na mobilných zariadeniach, ako je tablet, alebo smartfón.

Virtuálnu prehliadku je možné dodať s vlastným administračným rozhraním, prostredníctvom ktorého je pridávanie nových položiek, markerov a textov jednoduché a nie je k nemu potrebné vedieť nič programovať. Pomocou mena a hesla sa do systému prihlási akýkoľvek pracovník a môže rozširovať informačnú bázu neobmedzene, bez ďalších nákladov.

Vlastná virtuálna prehliadka

https://www.dkubinsky.sk/clanok/google-street-view-panorama-tiles-generator

https://www.dkubinsky.sk/clanok/3d-fotky-na-facebooku

Pridať komentár k článku