Zdanlivý pohyb Slnka na oblohe

Rotácia Zeme a sklon zemskej osi od roviny ekliptiky spôsobuje zdanlivý denný pohyb Slnka po oblohe. Počas obdobia medzi slnovratmi môžeme pozorovať výrazný posun v tomto zdanlivom pohybe, ktorý môže v nemalej miere ovplyvňovať naše každodenné aktivity. Viac informácii poskytne Google na kľúčové slová: zdanlivý pohyb Slnka, rovnodennosť, slnovrat, takže nebudem zbytočne prepisovať ľahko dostupné informácie. Obrázok nižšie znázorňuje tento pohyb pre naše zemepisnú šírku. Fotografie z terénu slúžia pre lepšiu predstavu a priblíženie tohto javu.

Zdanlivý pohyb Slnka po oblohe

Obr. 1: Meniaca sa výška Slnka nad horizontom v čase slnovratov a rovnodennosti.

Na konkrétnom príklade z terénu (obrázok 2) vidíme zdanlivý posun Slnka pri jeho západe a na obrázku 3 posun Slnka pri jeho východe.

Zdanlivý pohyb Slnka po oblohe

Obr. 2: Zmena azimutu západu Slnka počas slnovratov a rovnodennosti.

Zdanlivý pohyb Slnka po oblohe

Obr. 3: Zmena azimutu východu Slnka počas slnovratov a rovnodennosti.

Obrázok nižšie znázorňuje denný pohyb Slnka nad obzorom 48° 40’ severnej zemepisnej šírky. Jeho pomocou môžeme dostatočne presne a rýchlo stanoviť azimut, čas východu a západu pre ktorýkoľvek deň v roku. Jeho využitie je možné pri projektovaní umiestnenia rôznych zariadení, alebo na rýchlu orientáciu v ktorom období a ako bude slnečná energia dopadať na záujmový objekt. Ľahko zistíme, či na danom mieste budeme mať slnečné lúče aj v zime, alebo či na jeseň/jar bude Slnko dostatočne vysoko a vo vhodnom smere, aby lúče dopadli na dvor. Aj napriek tomu, že obrázok znázorňuje každý 21 deň v mesiaci, odčítanie pre ľubovoľný deň nie je nijako náročné. Použitý je pásmový čas, SEČ. Z obrázka teda môžeme vyčítať nasledovné údaje: čas a azimut východu a západu Slnka, výšku Slnka nad horizontom pri prechode miestnym poludníkom a čas prechodu. Napríklad pre 21. August platí: Slnko vychádza na azimute 71° o 5 h 01 min, zapadá na azimute 289° o 19 h 05 min. Rozdiel časov určuje celkovú dĺžku dňa, teda 14 h 04 min. O 15 hodine je Slnko na azimute 240° vo výške približne 38°. Miestnym poludníkom však prechádza o 12 h 03 min. Sieť výšok pozdĺž čiary znázorňujúcej miestny poludník prechádzajúci zemepisnou dĺžkou y0- 1 h. Azimuty sú naznačené na okraji kružnice. V prípade, že sa nenachádzame v miestach so zemepisnou šírkou – 1 h, stačí od údajov odčítať rozdiel y0 – y. Presnosť určenia azimutov je úmerná presnosti grafického prevedenia.

Zdanlivý pohyb Slnka po oblohe

E. Pittich, D. Kalmančok: Obloha na dlani, Obzor, Bratislava, 1981.

www.google.sk

Pridať komentár k článku

DANO: Dobry den, su na to rozne aplikacie. Skuste pozriet napriklad https://www.suncalc.org, alebo Google da dalsie vysledky...

František Gerhard: Dobry den, daju sa niekde najst udaje v tabulkach, kde by sa dal vyčitať dopad slnecneho luca v uhloch v konkrétny mesiac v konkrétnej lokalite, alebo či sa to da najst podla zemepisnych udajov??

Dano: Dobry den prajem, Azimut 281.8 (dajme 282) je na zapade, takze tam Slnko nevychadza nikdy. Zapadat by v danom azimute malo priblizne v case polovica augusta (priblizne 7 az 15.8), resp. polovici aprila (priblizne 15 az 22.8 ). Je to odcitane z prilozeneho obrazka. Uvadzate azimut az na niekolko miest, co sa tymto sposobom - vizualnym stanovit na den presne neda a naviac do toho zohrava rolu aj miestny teren... D. Kubinsky

Miloš Darovec: Dobrý deň pán Kubinský, vedel by ste mi povedať v ktorý deň v Bratislave vychádza slnko na azimute 281,8785? Ďakujem

Dano: Dobry den, samozrejme je to normalne. Pocas rovnodennosti (co bolo mimochodom nedavno) je doba trvania zapadu Slnka rychlejsia, ako cez slnovraty. Takze ten pocit, ze to ide rychlo je na mieste, hoci je to rozdiel mozno minúta :) medzi rovnodennostou a slnovratom

Anna: Mám 60 rokov ,no dnes som vydela západ slnka ,pohyb slnka ,neskutočné rýchlosťou .Je to normálne.

Daniel: Dobry den, skusil by som zistit, ci je niekde v okoli meteostanica, ktora si vedie zaznamy. Ak nezistite, na SHMU to urcite budu mat, ale pravdepodobne pojde o spoplatnenu sluzbu poskytnutia dat.

František Chmelina: Prosím Vás kde bi som zohnal pravidelné záznamy o zrážkach, najmenej za posledných jedenásť rokov, najbližšie k obci Hrabovka pri Trenčíne.

DANO: Take koliecko som niekde videl, ale uz veru netusim kde. V nejakej knihe o astronomii bolo prilozene.

ari: Geniálne. A je niekde aj posuvné koliečko s presným nastavením zemepisných súradníc?