Využitie nízko nákladového drona pre mapovanie územia

Nízkonákladovosť je pojem, ktorý sa v poslednej dobe často dostáva do najrôznejších oblastí zberu dát v priestore a čase. Lacné dnes však už vôbec neznamená zlé a nekvalitné. Podobnú skúsenosť popíšem so zberom údajov pomocou nízkonákladového drona.

Drony sa tešia stále väčšej popularite. Na trhu existujú drony od 100 do 1000 eur. Tie profesionálnejšie aj vysoko nad 1000 eur. Cenu výrazne ovplyvňuje aj samotná kamera, ktorá najmä pri tých lacných nemá rozlíšenie vyššie ako 720p. Pri takomto nízkom rozlíšení nie je možné jednoznačne identifikovať rôzne detaily na povrchu snímaného územia a takéto snímky sa nedajú použiť na napr. ďalšie spracovanie a získavanie údajov. Našťastie kamera sa dá odobrať a nahradiť... Pri mojom testovaní som použil dron Syma X8PRO.

Využitie nízko nákladového drona pre mapovanie územia
X8PRO

Ide o lacný dron, pomerne veľký (50x50cm), ktorý je možné kúpiť za približne 160 – 180 eur. Model je odolný voči vetru, poskytuje automatický štart, pristátie, má integrovaný GPS modul s funkciou návrat domov. X8PRO je kompletne riadený diaľkovým ovládaním s dosahom približne 150 metrov (mám otestovaných cca 100 metrov a fungoval perfektne). Doba letu je okolo 10 minút. Model obsahuje kameru (ktorá je súčasťou balenia) s bezdrôtovým prenosom priamo do mobilného telefónu s nainštalovanou SYMA aplikáciou. Externú kameru je možné nahradiť za vlastnú konštrukciu, ktorá by bola schopná udržať smartfón. Bežný smartfón má hmotnosť približne 150 a viac gramov, preto je na takýto účel vhodné zvoliť väčšie drony schopné uniesť nejaký ten gram naviac. Syma X8PRO je toto určite schopný. Vhodné sú aj všetky väčšie lacné drony bez integrovanej kamery.

Následne do mobilného zariadenia / smartfónu je možné nainštalovať bezplatný softvér, ktorý umožní opakované intervalové snímanie (napríklad aplikácie pre tvorbu timelapse videí: Timelapse, Lapse It…). Takto pripevnený smartfón na tele drona (keď aj lepiacou páskou – kvalitnou, aby sa počas letu neuvoľnila :)), po nastavení aplikácie je schopný v pravidelnom intervale počas letu získavať veľmi kvalitné fotografie priestoru pod letovou dráhou. Odobratím integrovanej kamery s Wi-Fi live prenosom nemá operátor živý náhľad na snímanú plochu, ale odobratie je viac, než nutné pre šetrenie hmotnosti tak, aby bol takto upravený dron schopný letu. Ide o nenáročné a veľmi lacné riešenie, ktoré môže poslúžiť pri mapovaní malého územia. Vyhotovené snímky budú mať vysoké rozlíšenie a je možné z nich ďalej vektorizovať rôzne údaje, ktoré môžu slúžiť pri výskume a spracovaní informácií. Samozrejme netreba zabúdať na platnú legislatívu v oblasti prevádzky malých pilotných lietadiel a dronov, ako aj leteckých prác.

Využitie nízko nákladového drona pre mapovanie územia
Ukážka, ako môže vyzerať nasnímaný povrch smartfónom pripevnením na telo drona.

Pridať komentár k článku