Vodohospodársky systém: Beliansky tajch

Plán vodohospodárskeho systému

Obr. 1: Znázornenie vodohospodárskeho systému (historická mapa, 1884)

Vyššie priložený plán znázorňuje vodohospodársky systém Belianskeho tajchu. Vodohospodársky systém spolu s Halčianskou vodnou nádržou bol hlavným zdrojom vody pre pohon stúp v okolí obce Banská Belá, prípadne pre potreby huty. Začiatok prívodného jarku na východ od Belianskej vodnej nádrže, ktorý zbieral povrchovú vodu bol situovaný pod kalvárskym vrchom – 1 a prebiehal takmer totožne s vrstevnicou udávajúcou nadmorskú výšku 560 m n. n.

Prívodný jarok pod kalvárskym vrchom

Prívodný jarok pod kalvárskym vrchom

Číslo 2 na pláne označuje pomerne strmý a dlhý spád vody, ktorá ďalej pokračovala k stupám a prevádzkovým budovám pod Belianskym tajchom. Dnes je jasne v teréne čitateľný a výrazne zarezaný do okolitého svahu.

Časť vodohospodárskeho systému na mape číslo 2

Časť vodohospodárskeho systému na mape číslo 2

Číslom 6 sú označené pozostatky budovy, ktorá mala obdĺžnikovitý pôdorys a ktoré sú dodnes viditeľné.

Pozostatky budovy - na mape číslo 6

Vzhľadom na fakt, že v miestach neďaleko miestnej komunikácie je zástavba rodinnými domami, niektoré časti vodohospodárskeho systému sú porušené, resp. sa nachádzajú na súkromných pozemkoch. Veľmi dobre čitateľná je časť vodného jarku, ktorý privádzal vodu k prevádzkovej budove na pláne označená číslom 3. Nachádza sa na pravej strane miestnej komunikácie smerom z Banskej Belej do Banskej Štiavnice po pravej strane a javí sa ako výrazná dlhá rovina.

Časť vodohospodárskeho systému na mape číslo 3

Vodu do tohto vodohospodárskeho systému privádzal aj jarok vedený v tesnej blízkosti komunikácie smerom k miestnej časti zvanej Hájik – 4. Dnes sa javí ako výrazný jarok zarezaný do terénu, miestami je zarastený drevinovou vegetáciou. Voda privedená až k samotnému tajchu bola smerovaná priamo do nádrže približne v polovici jej západného brehu – 5.

Časť vodohospodárskeho systému na mape číslo 5

Časť vodohospodárskeho systému na mape číslo 5

V súčasnej dobe je prevažná väčšina tohto vodohospodárskeho systému nefunkčná, na mnohých miestach došlo k prerušeniu vodných jarkov výstavbou ciest, poľnohospodárskou činnosťou, spásaním a pohybom dobytka atď. Belianska vodná nádrž je zásobovaná hlavne prítokom zo západnej strany a zo štôlne Karol nepravidelným prítokom.

Aktualizácia - doplnenie príspevku [27.9.2014]

Na základe poznatkov od p. Milana Blahúta, obyvateľa bývajúceho v tesnej blízkosti vodohospodárskeho systému som doplnil mapu, ktorá znázorňuje priebeh jarkov. Bližší opis som ponechal v komentároch. Aj týmto ďakujem p. Blahútovi za ochotu ukázať mi pozostatky jarkov priamo v teréne a doplnenie informácií.

Plán vodohospodárskeho systému

Fotogaléria

Banská mapa 1884, Správa Bane všetkých svätých, Hodruša Hámre

Informácie od p. Milana Blahúta

Pridať komentár k článku

DANO: Dobry den p. Blahút, dakujem vam za doplnujuce informacie a prave toto je ciel - ziskat co najviac poznatkov, diskutovat o nich, hladat moznosti atd atd, preto su vase informacie velmi cenne nielen pre mna. Vsetky udaje o priebehu jarkov cerpam z historickej mapovej dokumentacie. Pojdem si to do terenu prejst, dufam, ze podla vasich instrukcii dany jarok dohladam. Suhlasim, ze privodny jarok z ubocia Kalvarskeho vrchu mohol byt obnoveny - cely som ho presiel (mimo useku, ktory maju ohradeny plotom) a skutocne nie je az v takom havarijnom stave s vynimkou niekolko malo usekov poskodenych tazbou a pohybom mechanizmov.

Milan Blahút: Som rád, že sa niekto podujal aspoň zmapovať systém v okolí Belianskeho jazera, osobne si myslím, že pri rekonštrukcii tajchu pred pár rokmi malo dôjsť aj k rekonštrukcii zberného jarku zpod Kalvárskeho vrchu, myslím, že je natoľko zachovaný aby bolo možné ho znovu sprevádzkovať. Všimol som si, že na uverejnenej mape Vám chýba ešte jedna časť a to tá, ktorá zberala vodu z údolia, kde dnes stojí odkalisko "Sedem žien", tento jarok slúžil neskôr práve na umiestnenie rúr, ktorými sa privádzal kal do odkaliska. Je stále dobre viditeľný vo svahu, aj pri komunikácii smer Sklené Teplice, tesne nad križovatkou, prechádza do osady Jergyštôlňa, kde je značne zničený výstavbou, ale znovu ho možno nájsť v blízkosti autobusovej zastávky, kde aj prechádza na druhú stranu cesty a prebieha paralelne s cestnou komunikáciou (v súčasnosti ponad budovy STK)a napája sa na zakreslený jarok z Hájika. Len toľko som chcel, ďakujem za uverjnenie poznatkov, s pozdravom Milan.