Vlastný rotujúci glóbus

Dlhšie som riešil otázku, ako vytvoriť pohyblivý, resp. rotujúci, dostatočne veľký glóbus v rozumnej cenovej hladine. Na internete som však vtedy žiadny návod, postup, či nápad nenašiel. Rozhodol som sa preto pridať vlastný návod, ako si ktokoľvek môže vytvoriť vlastnú efektnú dekoráciu, resp. doplnok do domácnosti, či kancelárie. Snáď niekomu pomôže :)

1: Samotné teleso glóbusu

Sú dve varianty. Kúpiť hotový, alebo si ho vytvoriť pomocou vopred pripravenej guľe, na ktorú je potrené nalepiť mapu. Druhá varianta obnáša získanie guľového povrchu, napr. z polystyrénu (polystyrénové gule), ktoré sa dajú bežne zakúpiť a tlač mapy vo vhodnom formáte, ako naznačuje obrázok nižšie, následné rozrezanie a nalepenie na guľu.

mapa

Prvá varianta je jednoduchšia, avšak ak rozmýšľate o väčších rozmeroch a nechcete do celej zostavy veľa investovať, jediná varianta je nafukovací glóbus. Na kľúčové slová inflatable globe je ich k nájdeniu dostatok. Ceny sú tiež zaujímavé. Pre získanie trvalého a pevného telesa je potrebné takýto glóbus naplniť polyuretánovou penou. Napĺňanie musí byť postupné a vždy je potrebné nechať prvú výplň stuhnúť, pričom glóbus musí byť neustále nafúknutý na maximum, aby sa zachoval guľový tvar a až potom pokračovať. Inak by sme z glóbusu mali guľu plnú polyuretánovej nestuhnutej peny (keďže tá tvrdne na vzduchu).

2: Montáž

Pri montáži som použil hliníkovú trubky s priemerom 10 mm, ktorú bežne dostať v predajniach s hliníkovými profilmi. Samotnú trubku je potrebné vyplniť pieskom a následne ohnúť na požadovaný tvar. Piesok zabezpečí, že trubka sa ohne, ale nezlomí, či nedeformuje. Pripevnenie samotného glóbusu na hliníkovú trubku je tiež jednoduchá záležitosť. Je možné použiť čokoľvek vhodné, ja som volil variant plastových záslepiek a klasické šrouby. Ako samotný podstavec na celú montáž môžeme použiť napr. lacný kovový vešiak, ktorý si prispôsobíme podľa potreby a hliníkovú trubku naň prišroubujeme.

3: Pohon

Ideálne riešenie pre pohon glóbusu je motor na diskoguľu. V ponuke sú viaceré typy s otáčkami od 1 RPM do 5 RPM. Optimálne je od 1 do 2 otáčok za minútu. Motor funguje na klasické zásuvkové napätie. Pri použití pohonu je nutné celú montáž trochu priestorovo prispôsobiť, čo však nie je žiadny problém. Pre dosiahnutie čo najlepšieho vzhľadu je možné kábel určený do zásuvky viesť priamo stojanom vešiaka. Na kábel je možné pridať tlačidlo na vypínanie. Týmto spôsobom si vlastnoručne vyrobíme zaujímavý, efektný dekoračný doplnok, ktorý však môže slúžiť aj ako učebná pomôcka za relatívne malé náklady.

Výsledok celého snaženia je na videu a obrázkoch nižšie.

Pridať komentár k článku