Rybník

Rybník bola menšia vodná nádrž, ktorá sa využívala na pohon úpravníckych zariadení, ako pomocný vodný zdroj Malej a Veľkej Kolpašskej vodnej nádrže a ako napovedá aj názov - k chovu rýb. Prvá zmienka pochádza z roku 1727. Zánik sa datuje v roku 1960.

Lokalizácia tajchu bola stanovená na základe historických podkladov - banských máp a nákresov. Na viacerých starých mapách, kde bol rybník zakreslený, bolo potrebné určiť miesta, ktoré sa dajú aj dnes identifikovať. (existujúce jazerá, križovatky ciest...). Následným prekrytím historických máp a tzv. registrovaním s mapami zo súčasnosti bolo možné stanoviť polohu jazera. Nachádzalo sa neďaleko súčasnej železničnej stanice v intraviláne mesta. Mapa nižšie znázorňuje postup lokalizácie, pričom miesta jasne identifikovateľné na oboch mapách (staré aj súčasné) sú označené červenými krúžkami.

lokalizácia rybníka

Na ďalšej historickej mape je červeným krúžkom označená šachta František (The Frantisek Schaft), ktorú bez väčších problémov identifikujeme aj dnes.

rybnik

sachta frantisek

Šachta František (The Frantisek Schaft)

Dnes sa po tajchu v teréne dajú nájsť stopy len ťažšie. Časť bývalej vodnej plochy je zastavaná a použitá ako sklad materiálu. Uvítam komentáre k tejto zaniknutej vodnej nádrži, týkajúce sa lokalizácie, technických parametrov atď.

Fotogaléria: Zaniknutý tajch Rybník:

Pravdepodobná lokalizácia Rybníka:

M. Lichner & kolektív: Banskoštiavnické tajchy, Štúdio HARMONY s.r.o, Banská Bystrica, ISBN: 80-89151-08-6

Štátny ústredný banský archív, Banská Štiavnica

Fotografie: D. Kubinský, 30.4.2011

Pridať komentár k článku

DANO: Skoda, ze sa tie fotografie nezachovali, bolo by to velmi zaujimave porovnat ich so sucasnostou, najma ked vodna plocha uplne zanikla. Snad sa casom k nejakym dopatram.

Pavol: Spomínam si ešte, že môj otec tie fotografie rybníka mal. Boli tam zábery na lokalitu rybníka a spolu aj so stavbou Trate mládeže, fotografie sa už nezachovali. Pamätám sa na To, že cesty okolo rybníka sú v podstate zachované, len boli užšie a v strede obvodu komunkácií boli hrádze s rybníkom. V 60, rokoch som často s mojím otcom chodieval do Banskej Štiavnice, kde si spomínam už na vybágrované dno rybníka, ktoré potom postupne sa zasypávalo. Na začiatku 70. rokov bola tam v časti rybníka nejaká skládka asi. Zberných surovín a časť rybníka slúžila ako parkovisko pre vozidlá. Naposledy, keď som tam bol pred niekoľkými rokmi sa pozrieť, tak už celá plocha rybníka bola zastavaná.

DANO: Dakujem za doplnujuce informacie :)) urcite budu prinosom pre dalsich citatelov.

Pavol: Pamätám sa na Rybníky zo spomienok môjho otca, ktorý pôsobil ako vedúci na Františkovej šachte v rokoch 1947-52. Býval vtedy v dome Rudných baní nad Rybníkmi. Ten dom doposiaľ stojí pod traťou. V blízkosti bola aj Drevoindustria. V 60. rokoch, keď som chodieval s mojím otcom do Banskej Štiavnice, tak lokalita Rybníka už bola vypustená. Fotografie z tejto lokality sa nám už nezachovali, ale videl som ich.

Pavol: Pamätám sa zo spomienok môjho otca, že tento rybník jestvoval v rokoch 1947-52. Bol vedúcim prevádzky v tej dobe na Františkovej šachte a býval v tkzv. Riaditeľskom dome bývalých Rudných baní pod traťou. Ten dom doposiaľ stojí.Nachádzal sa priamo nad Rybníkom. Často spomínal aj na stavbu Trate mládeže, ktorá sa práve v tých rokoch realizovala. Občas chodievali na stavbu trate aj ako brigádnici vypomáhať. Niekde v blízkosti Rybníka bola aj Drevoindustria.

DANO: Urcite to mozne je, viacero starsich ludi si jazero pamata este ako funkcne, alebo polonapustene. Uvital by som mozno nejaky historicky pohlad na oblast, ako to vyzeralo, mozno pohladnicu, fotografiu...Bolo by to urcite zaujimave porovnat so sucasnostou.

klasik: takže,prave dnes som sa rozpraval so susedou,a ta mi potvrdila,že ribník bol zasipaný v roku 1969,udajne je tam zasipanych niekolko starych aut.čo to mi porozpravala aj o uzkokolajke.

klasik: neviem,či to viete osobne ,alebo skade.ale bývam,v časti ribniky,(o ktoru sa aj zaujímam)a sused mi vravel,že si ho ešte pamata,a zasipaly ho naozaj okolo roku 1960.

DANO: K nejakej detailnejsej lokalizacii som sa nedopatral v ziadnych dostupnych zdrojoch, ostalo to len spracovat z materialov, ktore som mal - teda stare nakresy a mapy. Opat raz zaujimave doplnujuce informacie, ktore velmi potesia - vdaka. Viac menej skoda, ze dnes su stopy po tajchu prakticky neviditelne, teren a jeho vyuzitie sa vyrazne zmenili, povedal by som o 180 ° a cloveka neznaleho by ani len nanapadlo, ze na miestach dnesneho skladu materialu, pily a pod. bola kedysi vodna plocha.

Karas: V podstate ste ho lokalizoval správne. Aj ked lokalizácia bola spracovaná už dávnejšie. V podstate to bola tzv. špičková -teda vlastne vyrovnávacia - nádrž z kolpašského vodovodu, ktorý ešte pamatám v prevádzke. Povodne ho napájal Kolergrundský potocik, neskor Kolpašský vodovod. (Kolergrund bol starsi nazov osady, kde su dnes Technické služby, zberný dvor) po vystavbe Flotacnej upravne šachty František a teda zaniku stup este chvilu sluzila na pohon píly. Zanikol vsak skor ako v 60 rokoch 20 storocia, uvazovalo sa o jeho zasypaní už v 80 rokoch 19 storočia. Definitivne ho zavozili po 2. svetovej vojne. Objem bol 4 000 m3 Zdravi Karas