Prevod GPS súradníc

Viaceré GPS zariadenia poskytujú údaj o geografickej polohe v podobe stupne, minúty, sekundy, teda napríklad:

48 ° 27’ 4.9098 "

18° 52’ 59.6058 "

Zobrazovací systém, s ktorým pracuje GPS zariadenie, je vlastne geografický súradnicový systém  WGS84. Tento systém teraz prevedieme do systému S-JTSK. Túto transformáciu nám umožní jednoduchá web aplikácia na stránke Štátnej ochrany prírody SR v sekcii ISTB, kde vyhľadáme službu prepočet súradníc -

http://www.sopsr.sk/istb/index.php?p=2

istb

Keďže výstup z GPS je v tvare stupne, minúty, sekundy, pre prepočet ho prevedieme na desiatkový formát. Na stránke ISTB vyhľadáme Prepočet WGS súradníc a zvolíme StupneMinútySekundy na desiatkový zápis, čo nás presmeruje na aplikáciu http://www.beg.utexas.edu/GIS/tools/DMS_DD.htm, kde môžeme previesť šesťdesiatkový zápis na desiatkový.

DMS_DD

Prepočítaný desiatkový zápis vkladáme do aplikácie ISTB. Je potrebné dávať dôraz, ktorá hodnota predstavuje os X a ktorá Y. Po správnom zadaní a stlačením odoslať sa zobrazí podobná tabuľka v ktorej vidíme prepočítané súradnice na S-JTSK, ako aj niekoľko informácií o zvolenej polohe, ako číslo mapového listu, číslo kladu katastrálnej mapy, okres a podobne. Transformované súradnice majú v tomto príklade majú hodnotu S-JTSK: X: -439487.587, Y: -1258552.849, čím ich dokázeme použiť bez väčších problémov v ktoromkoľvek softwarovom balíku.

sjtsk suradnice

http://www.beg.utexas.edu/GIS/tools/dd_dms.htm

http://www.sopsr.sk/istb/index.php?p=2

Pridať komentár k článku

DANO: Dobry den, postupov je viacero...ale takto najlahsie vysvetlitelny je vyhladat on-line sluzby na prevod SJTSK do WGS84. Ak uz dostanete aj desiatkovy format suradnice, prevod na stupne, minuty, sekundy uz nie je ziadny problem (tiez by som vyuzil existujuce on-line sluzby). Zalezi na pocte bodov...ak ide o stovky, tak by som vytvoril vrstvu v ArcGise napriklad a previedol suradnicovy system priamo tam..

Milan: prosím Vás ako postupovať ak chcem z suradnice z S-JTSK previesť na stupne minuty sekundy? dakujem

Richard: Diki, je to super !

Beba: Dakujem, velmi mi to pomohlo