Klady mapových listov

V praxi sa často stretávam s otázkou, na akej mape leží moje záujmové územie? Ktorú z ortofotomáp, alebo máp ZM 1 : 10 000 si mám dať ako podklad k môjmu projektu? Inými slovami je potrebné vedieť konkrétne číslo mapového listu, podľa ktorého už nie je väčší problém podkladovú mapu rýchlo vyhľadať. Na vyhľadanie tejto informácie je možné využiť portál ŠOP SR, na internetovej adrese:

http://maps.sopsr.sk/mapy/map.html

Klady mapových listov

Po nájdení a priblížení na záujmové územie si v ľavej ponuke zvolíme možnosť Gridy a následne konkrétny GRID, napríklad 5000 pre ortofotomapy. Z vrchného menu zvolíme tlačidlo pre získanie informácií o prvku. Klikneme na niektorý štvorček a zobrazí sa informácia o prvku, v tomto prípade číslo mapového listu.

Klady mapových listov

Ako uvádza Geoportál, Klad mapových listov Základnej mapy Slovenskej republiky 1 : 10 000 (ZM 10) tvorí 2831 mapových listov, Základnej mapy Slovenskej republiky 1 : 25 000 (ZM 25) tvorí 502 listov, Základnej mapy Slovenskej republiky 1 : 50 000 (ZM 50) 143 listov, Základnej mapy Slovenskej republiky 1 : 100 000 (ZM 100) 42 listov a Základnej mapy Slovenskej republiky 1 : 200 000 (ZM 200) tvorí 13 listov.

Klady mapových listov

Taktiež existuje databáza/vrstva kladu mapových listov vo formáte *mdb a v *shp v súradnicovom zobrazení S-JTSK / Krovak East North. Táto vrstva sa dá pohodlne zobraziť v prostredí ArcGIS, kde je možné ďalej s ňou pracovať. V prípade záujmu viem tieto súbory poslať na vyžiadanie.

Vrstvy: Klady mapových listov

http://maps.sopsr.sk/mapy/map.html

https://www.geoportal.sk/sk/udaje/klady-mapovych-listov

Pridať komentár k článku

Daniel: Dobry den, v prvom rade dakujem. V druhom rade..citam Vasu spravu a snazim sa zistit, co presne potrebujete. Mozte mi to popisat este blizsie? Hodnoty na mape odcitate podla prepoctu na zaklade mierky. Ale na mapach na internete to je len odhadom. V konkretnom GIS programe sa to robi presnejsie...

Matej: Dobrý deň pán Kubinský, chcel by som sa vám poďakovať za vysvetlenie, ako vyčítať číslo mapového listu. Som úplný laik čo sa týka mapovaní a práce s nimi cez internet. Ale, chcel by som vás poprosiť o vysvetlenie alebo nejaký odkaz na nete, že mám určitý metaúdaj (vymyslený) mapa 1:10 000,41-11-2,2,4mm-3,8mm. Ako nameriam na mapovom liste 4mm-3,8mm v digitálnej mape na internete ( napr. váš odkaz,alebo národný geoportál), lebo keď si priblížim na konkrétny štvorec, ten sami rapídne zväčší vytlačím si ho a môžem merať a ne nameriam to správne. Preratáva sa to nejak? Nechcem vás uraziť mojou otázkou (problémom),ale fakt si neviem tomu rady. Viem že osa x je 4mm a osa y3,8mm. Za odpoveď vám vopred ďakujem.