Divy Banskej Štiavnice

V skutočnosti ich môže byť viac, ako povestných sedem. Sú typické pre lokalitu Banskej Štiavnice a pre návštevníkov budú určite zaujímavé.

Vežové hodiny s ručičkami opačne

Malá ručička bežne označuje hodiny a veľká minúty. Hodiny na veži radnice to však majú presne opačne. Tento div vznikol v priebehu 18 storočia, pri prestavbe radnice. Pre tento div kolujú viaceré možne vysvetlenia: Hodinár pochádzal z kraja, kde takéto inštalovanie bolo zaužívané – najmä v oblastiach s vysokým percentom nemeckej populácie. Druha možnosť je, že hodiny inštaloval učeň, ktorý si ručičky jednoducho poplietol.

Vežové hodiny s ručičkami opačne

Koza na paši uviazaná o komín

V okolí Banskej Štiavnice nie je nič nezvyčajné vidieť pasúce sa kozy, ktoré sú uviazané o komín. Veľký výškový rozdiel a strmé svahy spôsobujú to, že záhrady sú často v jednej rovine so strechou, dokonca nad jej úrovňou. A pre majiteľov kôz to bola najjednoduchšia cesta, keďže sa vyhli zatĺkaniu kola do zeme.

Koza na paši uviazaná o komín

Studňa na streche a komín na dvore

Div bol na Akademickej ulici. Na streche jedného nízkeho domčeka bola studňa a vo vedľajšom dvore bol naopak komín. Išlo o netradičný pohľad, keď ľudia naberali vodu zo studne pri dymiacom komíne.

Studňa na streche a komín na dvore

Po moste sústavne tečie voda

Sme zvyknutí, že ak existuje most, voda tečie pod ním. V Banskej Štiavnici to je presne opačne. Voda tečie po mostoch. Most zvaný akvadukt bol určený pre zabezpečenie toku vody z Banského Studenca do Banskej Štiavnice, pričom prekonal výraznú dolinu, ponad ktorou stál. Dodnes ho môžeme vidieť v časti Kysihýbel.

Po moste sústavne tečie voda

Na Petra a Pavla každoročne sneží

A nie je to výmysel. V Banskej Štiavnici na Petra a Pavla skutočne sneží, hoci vieme, že Peter a Pavol sú v kalendári v mesiaci jún, konkrétne 29. V tomto prípade ide o sochy týchto svätcov na kostole Nanebovzatia Panny Márie. Ak v Štiavnici sneží, vždy sneží aj na tieto sochy a preto na Petra a Pavla každoročne sneží.

Na Petra a Pavla každoročne sneží

Býk v komíne

Videli ste už komín, do ktorého by sa zmestilo tak obrovské zviera, ako býk? V Štiavnici také komíny naozaj existujú. Ide o banské vetracie komíny, ktorých rozmery sú skutočne veľké. Býk sa do nich bez problémov môže prepadnúť, ako sa tomu v minulosti aj skutočne stalo.

Býk v komíne

Živé hodiny

V 17 storočí pri ohrození Štiavnice Turkami bola na veži Nového Zámku zriadená trvalá pozorovateľňa. Ako znak, že skutočne pozorujú priľahlé okolie museli každých 15 minút trúbiť. Toto trúbenie znamenalo, že nič nehrozí. Trúbenie dnes symbolizuje automat, ktorý v letnej turistickej sezóne každých 15 minút pripomína niekdajšie živé hodiny.

Živé hodiny

Voda tečie do kopca

Div sa nachádzal medzi Banským Studencom a Banskou Štiavnicou. Išlo o vodný jarok, ktorý využíval milimetrové sklony pre zabezpečenie dopravy vody gravitáciou. Naviac kopcovitý terén v okolí budil dojem, že voda skutočne tečie do kopca. Dodnes obyvatelia Studenca pred cestou do Štiavnice povedia: Idem hore, do mesta.

Voda tečie do kopca

Vchod z ulice na druhé poschodie

Podobný prípad, ako div s kozou uviazanou o komín. Strmý a členitý terén mesta a okolia spôsobuje, že domy sú častokrát nalepené na svah a vchod z jednej ulice vás zavedie priamo na prvé, či druhé poschodie a ďalší vchod na prízemie, alebo do pivnice. Veľmi pekne tento div môžeme pozorovať na domoch Námestia sv. Trojice. Priamo z námestia vstupujete na prízemie, ale z bočných ulíc, napríklad z ulice vedúcej k Starému Zámku vstupujete na 2 poschodie, alebo dokonca na povalu.

Vchod z ulice na druhé poschodie

Slnečné hodiny

Slnečné hodiny s jednou ručičkou umiestnené na budove banského riaditeľstva počas 10 denných hodín ukazujú čas s minútovou presnosťou.

40 m2 roviny pred Starým Zámkom

Postavili ju preto, aby v meste bolo aj takéto niečo.

Biely čert/diabol

V súsošiach umiestnených pod oltárom kostola na Kalvárii je farba čerta biela.

http://bursegylet.ktk.nyme.hu/19641.html

http://www.banskastiavnica.sk/o-meste/zvyky-a-zaujimavosti/sedem-divov-banskej-stiavnice.html

http://www.gymbs.sk/stiavnica/divy.html

Ilustrácie: http://bursegylet.ktk.nyme.hu/19641.html

Pridať komentár k článku

A.V.: Veľmi supr, aspoň som sa niečo naučil.????????

Rebi: Ďakujem veľmi pekne za pomoc s úlohou.

Kate : Ale obrázky sú pekné.

DANO: Je to hned na uvode: V skutočnosti ich môže byť viac, ako povestných sedem. 7 je najznamejsich, zvysne su mozno menej zname, alebo nie tak casto sklonovane. Podla mna ich je aj viac, ako 9...

Neprezradím: Prečo sedem divov a nie deväť divov keď je ich tam deväť?

LeiaKtheMinecrafter: Ta studna na streche mi nedava zmysel. Ved studna ma byt co najhlbsie aby sa dostala k podzemnej vode co najrychlejsie nie? A komin... Meh ale ako krb moze byt v pivnici :/

KK***: Prečo 7 divou keď je ich tu 9

Ggghhhb: G žrdi kg Fridrich HC

Jožo : 7divov je málo lebo tu ich je viac.

Michal Ďurica: Chcem len pripomenúť že aj v dnešnej dobe sa v Štiavnici využíva svahovitosť pre chodenie do domu skrz horné poschodia. Konkrétne na Fándlyho ulici - chalupa evidenčné číslo 10/A - do nej sa ide doslova zo strechy. A to sa nejedná historické centrum, ide o priestor medzi sídliskom Drieňová a stredoškolským areálom (bývalý areál SOU lesníckeho). Zdá sa mi, že táto chalupa bola kolaudovaná až v tomto tisícročí.

Anton Pižurný: Divov bolo oveľa viac. napríklad aj ten že ľudia sa zhovárali "z kopca na kopec"

DANO: Zaniknutej studne na poschodi je velka skoda. Viem, kde to bolo, no niet tam ani stopy uz... To, ze bujak v komine je povodne z Hodruse som nevedel. Tak ci onak, aj v Stiavnici by mal veru kde spadnut :D :D

K.Ivan: Bujak v komíne: Nie je pôvodný štiavnický div. Štiavničania si ho požičali z Hodruše na doplnenie počtu po tom, ako koncom 80 tich rokov zanikla studňa na poschodí- balkóne v dome poniže Hellovského domu-starej pošty. Bujak v komíne sa ocitol na Kerlingu - kataster Banskej Hodruše tiež koncom 80tich rokovv pingovom pásme pri štôlni Prinzen. V skutočnosti to nebol bujak ale jalovička, ktorá sa zošundrila do vetracej šachtice pri paši.Kravín pre jalovice stával v sedle Krížik pod Kerlingom. Pri páde do cca 8 m hĺbky sa jalovička nijako vážnejšie nezranila. Ku komínu pristavili lesný traktor LKT 80, jalovičke popod brucho pretiahli lano a navijákom traktora ju z komína vytiahli. Nič sa jej nestalo. Toľko fakty, o ktorých v tom čase písali v novinách.