Baňa vo fľaši (fľaša trpezlivosti)

Fľaše trpezlivosti sú súčasťou starej tradície ľudovej tvorby, pri ktorej sú do fliaš s úzkym hrdlom postupne vkladané rôzne modely a komponenty. Tak vznikne dielo, ktoré môže znázorňovať rôzne motívy a scény (betlehemy, námorné scény, sakrálne predmety, interiéry budov a domácností). V oblasti banských miest a obcí, najmä v okolí Banskej Štiavnice, Kremnice, Banskej Bystrice išlo najmä o modely baní a znázornenie banskej práce a podzemia. V súčasnej dobe ich môžeme nájsť v zbierkach múzeí a na tematických výstavách. Podobné dielko som chcel mať aj ja a rozhodol som si ho vyrobiť a vyskúšať si túto techniku. Samozrejme vybral som si motív banského diela vo fľaši, čo je typické pre mesto Banská Štiavnica. O svoje poznatky sa podelím v článku nižšie.

Materiál na realizáciu

Na vytvorenie bane vo fľaši budeme potrebovať nasledovné:

1. Väčšiu fľašu.

S veľkou sa na začiatok robí podstatne ľahšie, ako s menšou aj napriek tomu, že je do nej potrebné umiestniť viac prvkov. Ja som začal s menším demižónom o rozmeroch približne 30 cm výška a 20 cm priemer.

2. Minerály a horniny.

Tie si buď kúpime, alebo čo je oveľa zaujímavejšie a vhodnejšie, že ich nájdeme v prírode. Okolie banských miest poskytuje mnohé lokality, kde je možné nájsť veľa vhodných kamienkov. V mojom projekte som použil nasledovné: Ryolit z lokality Sklené Teplice, Kremeň priamo z Banskej Štiavnice, Galenit a Pyrit nájdený na haldách v okolí Banskej Štiavnice a niekoľko kúskov Čadiča, taktiež z okolia Banskej Štiavnice.

3. Spojovací materiál

Aby to všetko pekne držalo pohromade, budeme potrebovať lepidlo. Vhodné je sekundové lepidlo na okamžité zalepenie bez nutnosti čakania. Ale to by malo byť len pomocné lepenie. Odporúčam používať najmä transparentný a po vyschnutý pružný silikón s vysokou pevnosťou. Osvedčilo sa mi lepidlo Mamut - https://www.google.com/search?q=Lepidlo+MAMUT+CRYSTAL

4. Ostatný materiál

Všetko ostatné záleží na type motívu, ktorý vytvárame. Ale určite budeme potrebovať kúsky dreva a malých dosiek na vytváranie poschodí, rôzne drobné objekty sa dajú spraviť modelovacou hmotou - https://www.google.com/search?q=modelovacia+hmota. Nezaobídeme sa bez farieb, napríklad akrylových farieb - https://www.google.com/search?q=akrylové+farby. Niektoré tematické banské modely a figúrky sa dajú použiť už vopred vyrobené. Napríklad model jašteričky, alebo banských pracovníkov nájdeme v rôznych suvenírových obchodíkoch.

5. Pomocné nástroje

Všetko vyššie spomenuté je potrebné nejakým spôsobom inštalovať do fľašky cez úzke hrdlo s priemerom niekoľko cm. Na to výborne poslúžia dlhšie pinzety, drôtiky. Na niektoré komponenty, ktoré nie je možné uchopiť sa dá slabším lepidlom prilepiť malý kus plechu a pomôcť si s magnetom na teleskopickej tyčke a následne kúsok kovu vybrať. Veľmi dobre poslúži aj ohybný vyťahovák predmetov, ktorý sa často používa v autoservisoch - https://www.google.com/search?q=ohybný+vyťahovák.

Postup prác

Všetko, čo sa len dá je potrebné predpripraviť si mimo fľašku. Väčšie časti dômyselne rozdeliť na menšie, aby prešli hrdlom a zároveň aby ich bolo možné jednoducho spojiť vnútri. Najlepšie je celý motív postaviť na stole vopred a po častiach ho vkladať dnu. Samozrejme začína sa na spodným poschodím, alebo spodnou časťou. Na jednotlivé komponenty, ktoré sme si vopred pripravili (napríklad nátery farbou, rozbitie kamienkov na menšie kúsky) nanesieme silikónové lepidlo a vnútri fľaše ich miernym tlakom umiestnime. Takto pokračujeme až po úplne zaplnenie celého pôdorysu, resp. po umiestnenie všetkého, čo chceme a potom je potrebné ponechať niekoľko hodín lepidlo zaschnúť. Až neskôr pokračujeme ďalej. Takto pracujeme až kým nevložíme celý pripravený motív do vnútra fľaše. Dôležité je vždy ponechať čas na preschnutie jednotlivých lepených spojov a dielov. Pokiaľ sa nám podarí všetko úspešne vložiť dnu, musíme celé dielo nechať poriadne preschnúť a až následne zapečatiť zátkou.

Výsledné dielo

Výsledné dielo môže vyzerať napríklad ako na obrázkoch nižšie.

Baňa vo fľaši (fľaša trpezlivosti)

Baňa vo fľaši (fľaša trpezlivosti)
Baňa vo fľaši (fľaša trpezlivosti)
Baňa vo fľaši (fľaša trpezlivosti)
Baňa vo fľaši (fľaša trpezlivosti)

Stručný popis: 3 podlažia. Použité horniny a minerály z Banskej Štiavnice a okolia. Kovové figúrky baníkov a jašterička sú kúpené už hotové suveníry. Model vstupu do bane, božia muka a domčeky na vrchnom poschodí sú vyrobené z modelovacej hmoty a dofarbené akrylovou farbou. Rebrík je vytvorený lepením narezanej špajdle. Kúsok zelene tvorí vysušený mach. Zátka je vlastnoručne vyrobená z preschnutého starého dreva. Približná doba realizácie diela – cca 3 týždne.

Odporúčania

Všetky komponenty a celé dielo pripraviť vopred na stole a potom ich vkladať

Ponechať čas na poriadne zaschnutie lepených spojov

Pri farbení dreva, alebo použití modelárskej hmoty treba dbať dôraz na riadne vysušenie ešte pred vložením do fľaše

Ak sa niečo vnútri nepodarí presne podľa predstáv nevadí a treba improvizovať. Málokedy sa stanovený cieľ presne podarí naplniť :-)

Bane vo fľaši

Ďalšie dielka na obrázkoch nižšie.

Baňa vo fľaši (fľaša trpezlivosti)

Baňa vo fľaši (fľaša trpezlivosti)
Baňa vo fľaši (fľaša trpezlivosti)

Baňa vo fľaši (fľaša trpezlivosti)

Baňa vo fľaši (fľaša trpezlivosti)
Baňa vo fľaši (fľaša trpezlivosti)

Baňa vo fľaši (fľaša trpezlivosti)

Baňa vo fľaši (fľaša trpezlivosti)
Baňa vo fľaši (fľaša trpezlivosti)

 

Do fľašky sa dajú ukryť aj iné motívy, než banícke. Celkom známe sú modely lodí vo fľaškách. Ak však hľadáte špecifický a unikátny darček, je možné do fľašky vložiť takmer čokoľvek, napríklad aj znázornenie námestia mesta Lučenec. Fľaška bola približne do polovice naplnená kameňmi z lokality Lučenec, ktoré symbolicky znázorňujú geologické podložie danej oblasti. A nad tým je model - Kubínyiho námestie v Lučenci (kostoly, historické budovy a celý pôdorys námestia).

Model mesta Lučenec - Kubínyiho námestie
Model mesta Lučenec - Kubínyiho námestie Model mesta Lučenec - Kubínyiho námestie

 

Celá galéria fliaš trpezlivosti

 

Aktualizácia 24.6.2022

Aj touto cestou veľmi pekne ďakujem p. Karolovi Mindákovi – reportérovi z TV Markíza za natočenie reportáže o tomto postupne zanikajúcom ľudovom umení a odvysielanie v hlavnom spravodajstve TV Noviny dňa 9. júna 2022.

Baňa vo fľaši (fľaša trpezlivosti)

Robíte tiež podobné diela? Ozvite sa mi na e-mail so svojimi skúsenosťami. V prípade záujmu o podobné dielo ma môžete kontaktovať.

Pridať komentár k článku