Ako mať neustále prístup k domácemu počítaču a údajom

Nasledujúci článok možno niekomu pomôže v uľahčení svojej práce. V praxi som často riešil otázku, ako mať svoje údaje neustále k dispozícii a ako zabezpečiť prístup na domáci počítač z akéhokoľvek miesta a z akéhokoľvek zariadenia (notebook, telefón). Samozrejme, je možné mať pri sebe neustále USB kľuč, alebo externý disk s údajmi. No časom prídete na to, že to nie je vôbec pohodlné, praktické a ani bezpečné riešenie. Dlho som hľadal riešenie, ktoré by mi vyhovovalo. Viacerí známi z IT prostredia mi odporúčali vlastné serverové riešenie. To by bolo dobré, ale je to relatívne drahé riešenie a prístup k domácemu počítaču a údajom potrebujem len občas a väčšinu času by server bežal úplne zbytočne.

Po dlhom hľadaní som našiel systém vzdialeného zapnutia počítača cez internet. V angličtine to definuje pojem Wake-on-LAN (WoL). Má to viaceré výhody:

Šetrenie energiou a hardvéru
Bezpečnosť údajov, tie sú stále "doma" a nie v cloude
Prístup ku všetkým nainštalovaným softvérom
Je to lacné riešenie
Otvára to ďalšie možnosti vzdialenej správy iných zariadení v domácnosti, ktoré môžu byť pripojené na domácu sieť

Nie je nič pohodlnejšie, ako v prípade potreby si domáci počítač na diaľku zapnúť, pracovať na ňom a potom ho na diaľku opäť vypnúť. Predpokladom toho, aby ste takýto systém prevádzkovali je niekoľko podmienok:

Predovšetkým vhodného poskytovateľa internetu, ktorý poskytuje verejnú IP, alebo je možné dohodnúť sa na presmerovaní portov.

Počítač s podporou vzdialeného zapnutia a túto podporu by mala mať aj sieťová karta. V súčasnej dobe toto väčšina počítačov a sieťových kariet má.

Je potrebné zmeniť nastavenie v BIOS-e a povoliť túto funkciu. Každý BIOS to má trochu inak, nižšie je len názorná ukážka.

Ako mať neustále prístup k domácemu počítaču a údajom

Nastavenie sieťovej karty je pomerne jednoduché. V nastaveniach karty (Počítač – správca zariadení – sieťové adaptéry – vlastnosti - spresnenie) je potrebné povoliť Wake on Magic Packet.

Ako mať neustále prístup k domácemu počítaču a údajom

Verejnú IP adresu a najlepšie pevnú. Je možné používať tento spôsob aj s dynamickou IP adresou.

Koncové zariadenie – router s podporou tejto technológie, kde je možné nastaviť vopred definované pakety (tzv. Magic Packet) na konkrétnu MAC adresu sieťovej karty, ktoré prebudia daný PC. Podpora u routrov nie je vôbec samozrejmá a treba si ju vopred overiť. Musí mať možnosť nastaviť presmerovanie portov (Forwarding, ARP table).

6 a 9 sú štandardné Magic Packets. Nakoľko každý router má úplne odlišné nastavenia, napíšem len všeobecný postup. V časti Forwarding, alebo Virtual server je potrebné nastaviť konkrétny port, v tomto prípade 6 a 9 na IP budeného zariadenia. V časti ARP Binding, alebo IP & MAC binding sa nakonfiguruje MAC adresa sieťovej karty.

Nainštalovať si aplikáciu Teamviewer, ktorá dokáže Magic Packet odoslať a následne slúži ako klient pre prácu so vzdialeným počítačom. V časti Doplnky zvolíme Možnosti.

Ako mať neustále prístup k domácemu počítaču a údajom

Prejdeme do časti nastavenia siete a zvolíme Wake-on- Lan

Ako mať neustále prístup k domácemu počítaču a údajom

Zvolíme konfigurovať a zadáme len našu pevnú IP a rozhranie, napríklad 9. IP adresu, ktorá je viditeľná na internete získame napríklad cez http://www.whatismyip.com. Ak poskytovateľ prideľuje IP dynamicky, jediná možnosť je využitie služby Dynamic DNS. Túto funkciu však musí router podporovať, ale z môjho pohľadu je najlepšia cesta pevná IP adresa.

Ako mať neustále prístup k domácemu počítaču a údajom

Po prihlásení do aplikácie Teamviewer, vo výpise zariadení pribudne tlačidlo Zapnúť, pri danom počítači, ktorý sme takto nakonfigurovali.

Ako mať neustále prístup k domácemu počítaču a údajom

Na budenie a vzdialenú správu sú samozrejme aj iné riešenia, no ako najjednoduchšie sa mi javí práve Teamviewer.

Pridať komentár k článku