Moje skúsenosti s Adsense

V tomto článku by som chcel zhrnúť moje 2 ročné skúsenosti s Google Adsense. Ide čisto o moje subjektívne názory, ktoré sa nemusia zhodovať s názormy iných. Nebudem menovať žiadne konkrétne stránky a domény, pre zachovanie know – how. Moje prvé stranky zamerané na zárobky boli známe tzv. MFA pages, ktoré napriek tomu mali aj informačný charakter a postupom času až dodnes sa z nich stali plnohodnotné stránky, poskytujúce zaujímavé informácie s pomerne stabilným trafficom.

Najlepšie ceny za kliknutie majú stránky s obsahom zameraným na peniaze a financie.

Pokiaľ je traffic smerovaný z iných vyhľadávačov ako Google, cena kliku klesá. Pravdepodobne sa berie do úvahy aj Pagerank danej odkazujúcej stránky.

Nezanedbateľný je referer. Z mojich štatistík aj ten určuje cenu za kliknutie.

Cenu za kliknutie ovplyvňuje aj čas (mesiac, dokonca hodina) – najvyššie ceny za kliknutie som zaznamenal v zimnom období v čase od 18 – 20.

Formát a umiestnnie reklamy je ďalší dôležitý faktor. Mne sa najviac osvedčil formát Leaderboard (728 x 90), umiestnený na začiatku článku a formát Skyscraper (120x600) na pravej strane stránky. Zaujímavá je aj Odkazová sada umiestnená v pätičke článku.

Z môjho pohľadu najhoršie je AdSense pre vyhľadávanie. Na jednej nemenovanej stránke s priemernou návštevnostou 14 000 jedinečných návštevníkov mesačne, pri zobrazení stránky 56 111x a počtu kliknutí na reklamné formáty 3 588 (CTR - 6,39%, eCPM - 2,89 €) som zaznamenal len 76 dotazov pre vyhľadávanie a z toho len 2 kliknutia.

Čo sa týka farieb, osvedčili sa farby ladiace s celou stránkou, len mierne zvýraznené. Rozhodne nie je vhodné používať výrazné červené, žlté alebo inak nápadné farby, ak je napr. zvyšok stránky nenápadný - svetlofarebný.

Na rôznych fórach a blogoch som čítal, že optimálne sú 2 reklamné formáty na stránku. Ja využívam maximálny limit, aký určujú pravidla Adsense. A každá plocha je využívaná. Experiment, keď som znížil počet formátov na dva, prípadne jeden sa neosvedčil.

Neuviedol som všetky skúsenosti s programom Adsense, snáď tak spravím v dohľadnej dobe. Je to skôr akýsi návod pre úplných nováčikov. Určite je možne s Adsense zarábať niekoľko tisíc eur mesačne, ale v priebehu niekoľkých týždňov, či mesiacov rozhodne nie. Postupne je však možné získať celkom zaujímavý a pravidelný príjem. Je potrebné venovať veľa úsilia pre zlepšovanie stránok, ich obsahu, získavanie návštevníkov atď. Neodporúčam úmyselné klikanie z jednej IP, prípadne úmyselné klikanie z rôznych Ip adries v krátkom časovom období, najmä aj počas zvýšného času je miera prekliknutia nízka. Rovnako neodporúčam Type-in_traffic a vlastné klikanie. Samozrejme ak si kliknete raz – dvakrát niekde v práci, alebo v internetovej kaviarni, nikdy vám na to nikto nepríde, ale budovať si na tomto základe svoje príjmy je nelogické a vedie k zablokovaniu účtu. Ak niekto má nejaké iné skúsenosti budem rád ak sa s nimi podelí, či už tu v diskusii, alebo aj mailom, prípadne ICQ.

Pridať komentár k článku

Pyramida: Je to xujovina a patchovina na entu pre zasrancov co sa im nechce makat tak radsej budu vysedavat cele dni na riti za pc ako stare babky v kostole. Potom su z nich bukvice s velkymi zadkami.

DANO: Nuz, Google Adsense pomaly zacina vadit takmer vsetko, s tym ale nic nespravime :)

mirec: ja som mal priveľa odkazov na vlastný eshop aj to vraj vadí.........

A.R: S tym casom to je pravda tak nejak podobne to aj mne vychadza zo statistik